Kalené sklá sú pružnejšie a pevnejšie voči mechanickému poškodeniu, taktiež odolávajú teplotám do 200°C. Pri bežnom používaní však aj obyčajné lakované sklá plnia svoj účel – pokiaľ sú nalepené na stenu správne a nie sú medzi stenou a sklom vzduchové bubliny, sklo je dostatočne odolné.
Možné riziká
Sklo môže následkom náhlej zmeny teploty prasknúť v prípadoch, keď necháte horúci hrniec opretý vrchnou hranou o sklenený obklad. Obyčajné sklo môže tiež poškodiť horúci vzduch alebo plameň z plynovej varnej dosky, ak napríklad máte na zadných ohrievačoch veľké hrnce v tesnej blízkosti skla.
Sklo praská aj keď nemá dostatočné dilatačné škáry – to je však chyba montáže a sklo sa v takom prípade v rámci reklamácie mení.
Sklenené bezrámové prvky sa vyrábajú z bezpečnostného skla. Všetky hrany sú vybrúsené a leštené, takže nie je možné sa na nich porezať, sú teda príjemné na dotyk. V prípade potreby je možné zaobliť všetky rohy skla. Ako príklad si uvedieme sklenené bezrámové dvere výšky 2 m – sú vyrobené z 8 mm kaleného skla. Takto vyrobené sklo má vysokú pevnosť v ohybe a odolnosť proti nárazom (mechanická odolnosť skla 8 mm ESG je taká, že vydrží pád 500 gramovej oceľovej gule z výšky 2 metrov). V prípade rozbitia sa sklo rozpadne na malé neostré úlomky, a tým sa maximálne eliminuje riziko poranenia. Viac o vlastnostiach bezpečnostného skla sa dočítate v našom článku bezpečnostné sklo.
Pokiaľ uvažujete o konkrétnom sklenenom prvku, je dobré nás kontaktovať už pri hrubej výstavbe – pred uzavretím podhľadov, nalepením keramických obkladov a dlažieb, v prípade sklenených samonosných zábradlí už pred umiestnením podlahového kúrenia. Presné zameriavania je možné vykonať až po dokončení povrchových úprav, ale v niektorých prípadoch je dobré poradiť sa ohľadne podkonštrukcie stropu pre posuvné systému, umiestneniu rozvodov a podobne. Neváhajte nás kontaktovať!
Sklenené bezrámové konštrukcie pozostávajú z opracovaných sklenených tabúľ bezpečnostného skla s minimálnym množstvom kovania, zameriavajúc sa na estetickú stránku priečky a funkčnosť. Čiastočne odhlučnia delený priestor, ale nie sú na to primárne určené. Odporúčame zvoliť si hrúbku skla aspoň 10 mm aj pri nižších priečkach a dvere v zárubni pre lepšie odhlučnenie. Odhlučnenie priestoru si môžete vyskúšať v našom showroome, kde máme sklenenú bezrámovú priečku z 10 mm skla. Pokiaľ sú Vaše nároky na odhlučnenie vysoké, odporúčame zvoliť si rámovú konštrukciu so zvukovo-izolačným sklom.
Hrúbka skla závisí od druhu stavebného prvku a od rozmerov. Ako príklad uvedieme priečku uchytenú do podlahy a stropu zasklievacou lištou s pevným uchytením skla s výškou 2 – 2,2 m, kde je hrúbka tepelne tvrdeného (kaleného) skla 8 mm. Pri výške 2,3 – 2,5 m by bola hrúbka 10 mm. Od 2,6 – 3,4 m by bola hrúbka 12 mm.
Doba dodania závisí od druhu a množstva objednaných produktov. Štandardne sa pri dodávke na kľúč (s dopravou a montážou) pohybuje doba dodania od 3 do 6 týždňov. Neváhajte nás kontaktovať ohľadom Vašej doby dodania, radi Vám prezradíme čas dodania podľa Vašej individuálnej objednávky a predstáv.
Použivame len nami overené kovanie. Značka a prestížnosť kovania záleží na výbere zákazníka, podľa toho, v akej cenovej kategórii sa chce pohybovať. Lacné neznačkové kovanie odporúčame použiť len pre nemechanické výrobky, ako sú dverné madlá, klučky, krytky a podobne.
Záruku poskytujeme rozdelene na materiál a stavebné práce.
Záruku na materiál udáva výrobca kovania, štandardne je to však 2 roky od prevzatia stavebného diela, prípadne dlhšia záruka pri výbere značkového kovania, po dohodnutí špecifických zmluvných podmienok. Záruka na stavebné práce je zo zákona 5 rokov.
Úpravou skla proti usádzaniu vodného kameňa rozumieme laky, resp. nánosy tenkej povrchovej vrstvy, ktorá je na dotyk mastná, a tým zabezpečuje rýchle odtekanie vody z povrchu skla, na ktorom nezostávajú kvapky vody. Tieto úpravy poskytujú niektorí spracovávatelia skla aj s pridaním striebra, čím sa stávajú protibakteriálne. Nevýhodou tejto povrchovej úpravy je jej trvácnosť. Lakovanie v závislosti na používaní sprchy sa postupne vymýva. Samotný prípravok sa však dá kúpiť aj samostatne v podobe gélu, alebo kvapaliny v rozprašovači a v prípade potreby naniesť opäť. Životnosť ručne naneseného prípravku býva kratšia ako prípravku z výroby, kde je lak nanesený v hrubej vrstve.
Pri tejto otázke rozhoduje frekvencia využitia produktu a ich účel. Pokiaľ ide o produkt aktívneho využívania ako napríklad sprchy, po ktorých steká voda, alebo sklenený obklad za varnou doskou v kuchyni, ktorá sa pri varení často ušpiní, alebo sklenené stoly, je pravidelné čistenie samozrejmosťou. Pokiaľ ide o produkty často využívané, ale účelovo sa skla nikto nedotýka, ako napríklad sklenené priečky a dvere, ktoré majú kľučky a madlá, sklenené bezrámové zábradlie, ktoré má madlo, je potreba čistenia výnimočná. Naopak sú produkty, ktoré treba čistiť často, pokiaľ ich chcete mať pekné – ide zväčša o exteriérové konštrukcie ako sklenené zábradlia a sklenené markízy (striešky), ktoré sa zmesou daždovej vody a prachu špinia neustále.
Všetky naše produkty sú krátkodobo bezúdržbové. Po dlhšom čase môže byť potrebné závesy dverí („pánty“) namazať ako závesy pre štandardné drevené dvere, alebo povysávať koľajnicu posuvných dverí kvôli usadnutému prachu a nečistotám. Nie je potrebná žiadna odborná údržba, ktorú nezvládne aj laik s výnimkou automatických dverí poháňaných elektrinou.