Svoje estetické a funkčné využitie nájde sklo v interiéri aj exteriéri. Moderne pretvoriť alebo dizajnérsky doplniť priestor môžete napríklad celosklenenými stenami (priečkami), sklenenými obkladmi stien, sklenenými zábradliami a dvermi, prípadne skleneným nábytkom a zrkadlami. Jednou z najdôležitejší vlastností skla, na ktorú treba pri výbere typu skla myslieť, je jeho priehľadnosť. Tú volíme podľa využitia skla a toho, do akej miery chceme priestor rozdeliť, zakryť a presvetliť.
Priehľadnosť skla – najmä pri celosklenených dverách a stenách (priečkach)
Medzi hlavné benefity využitia skla v interiéri patrí najmä jeho presvetlenie a šetrné rozdelenie priestoru. V prípade, ak chceme priestor rozdeliť aj opticky, prípadne skryť čo sa skrýva za sklom, je možné použiť zmatnené sklo, ktoré naďalej čiastočne prepúšťa svetlo a zároveň prispieva k súkromiu.
Povrch skla sa v prípade jeho zmatnenia upravuje mechanicky alebo chemicky. Pri mechanickom (pieskovaní) je potrebné povrch skla dodatočne upraviť lakovaním, teda zaliať póry, ktoré na skle vznikli. V oboch prípadoch (mechanickej a chemickej úpravy povrchu) je potrebné myslieť na to, ako je čistiteľný, preto je lepšie takto upravené sklo využiť v priestoroch s menšou pravdepodobnosťou zamastenia skla. Problém vzniká, ak sa mastnota dostane do pórov skla – vtedy ju už prakticky nie je možné vyčistiť. Predstavte si napríklad sklenené dvere s mastným fľakom uprostred, ktorý vidno z oboch strán a nejde vyčistiť.
Zloženie skla – Jeho cena – Výhody a nevýhody
Niektorí dodávatelia sklenených prvkov navrhujú pri väčšine riešení použiť kalené bezpečnostné sklo (ESG) najmä preto, že síce ide o najbezpečnejšie a najpevnejšie, ale aj najdrahšie prevedenie riešenia. Niekedy sa však tejto alternatíve skutočne nedá vyhnúť, a to napríklad pri celosklenených dverách, stenách a bodom uchytených prvkov, ktoré neodporúčame nahrádzať iným typom skla.
Práve pokiaľ ide o cenu, tá nie je vždy najlepším rozhodujúcim faktorom, pokiaľ hľadáte kvalitné prevedenie a spoľahlivého dodávateľa. Dôležité je dbať na výber vhodného skla podľa jeho využitia. Tiež je vhodné dať si pozor na predčasné podpísanie vyhlásenia, že s prevedením diela a jeho funkčnosťou ste oboznámený, pretože neskôr by ste mohli mať problémy s uplatnením reklamácie pri použití nevhodného typu skla. Dodávateľ by si mal byť vždy vedomý vlastností skla a ručiť za jeho navrhnuté prevedenie a samotnú montáž v plnej miere.
Lepené bezpečnostné sklo vs. Kalené bezpečnostné sklo (ESG)
Lepené bezpečnostné sklo je lacnejšou a bezpečnejšou alternatívou prevedenia celosklenenej steny. Ak totiž rozbijete kalené bezpečnostné sklo, to sa rozpadne na malé tupé kúsky, ktoré nie sú natoľko ostré, aby človeka porezali (no stále môžu poškrabať). Toto sklo však vie v prípade rozbitia svojím množstvom a vysokou hmotnosťou poškodiť majetok v blízkosti.
Kalené bezpečnostné sklo je síce pružnejšie a pevnejšie než lepené sklo, no v prípade rozbitia lepeného bezpečnostného skla drží sklo, vďaka fólii, ktorou sú k sebe prilepené sklenené tabule, v celku. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá alternatíva je kedy výhodnejšia, vždy totiž záleží od konkrétneho skleneného prvku, jeho rozmerov a technického prevedenia.